Cleaning roles do change.jpg

ŽENY STÁLE VYKONÁVAJÍ VĚTŠINU DOMÁCÍCH PRACÍ, ALE POMALU SE TO MĚNÍ 


Čistota je velmi symbolická: „Téma čistoty evokuje hluboce zakořeněné myšlenky. Té čistoty, která se musí prosadit v boji proti temným, divokým, nečistým přírodním silám“, vysvětluje prof. Paula-Irene Villa,  předsedkyně útvaru Sociologie a genderových studií na Univerzitě Ludwiga Maximiliána v Mnichově. Pro mnoho lidí má úklid vlastního domu stále jakýsi magický význam.

​​​​​​​Je to jako rituál, kdy musíme ze svého vlastního kruhu života vyhnat ty temné síly, které jsou vnímány jako chaotické a ohrožující, ale na druhou  stranu někdy také svůdné, říká Prof. Villa. A kdo by neznal ten pocit spokojenosti, když je vše konečně čisté, na svém místě a svět je v uklizeném domě konečně v pořádku? Kdo je za to zodpovědný a byl odnedávna? Úklid domácnosti bylo doménou žen. Nicméně se to již mění.

Mění se rozdělení rolí?

changes-in-cleaning-role-distribution.jpg

Mění se rozdělení rolí?

V dnešní době nejsou úkoly jako mytí podlahy, žehlení či úklid koupelny pro muže již cizí. Čím dál více žen je zaměstnaných a klasické modely stále více ustupují individuálnímu životnímu stylu. Ale jaké je rozdělení rolí mezi muži a ženy v domácnosti? „Přestože  každoročně vzniká nová generace mužů a otců, náš výzkum ukazuje, že jsme stále daleko od rovného rozdělení domácích prací a výchovy dětí,“ říká Prof. Villa. Potvrzují to zjištění ze zprávy Německé vlády o rovnosti v roce 2017 a současně údaje Německého institutu pro ekonomický výzkum (DIW) o tzv. Rozdílu v péči mužů a žen: pojem „péče“ zahrnuje všechny pečovatelské činnosti, jako je péče o domácnost a prádlo, péče o děti a vaření. Podle tradičního chápání byla péče vždy doménou ženy.

​​​​​​​Podle DIW zaměstnanost žen v posledních 25 letech nepřetržitě rostla. Zároveň se však ve stejné míře nezvýšil podíl pečovatelské práce mužů v manželských vztazích. „Role mužů se přesto pomalu mění,“ říká prof. Villa. „Když žijeme společně ve vztahu, je důležité, aby muži a ženy přemýšleli o svém chování a také mluvili o očekáváních v domácnosti.“ Jedním ze způsobů, který může párům pomoci, je vyhnout se konfliktu tím, že nebudou dělit úkoly na ženské nebo mužské a o domácí práce se spravedlivě rozdělí.

A je tato změna blízko?

Question_will the care cap close.jpg

A je tato změna blízko?

Možná úplně jiný trend v každodenní kultuře v budoucnu pomůže odstranit rozdíly v péči o domácnost mezi muži a ženami. Úklid a udržování pořádku se stávají stále více součástí vědomého utváření života. Japonská odbornice na úklid Marie Kondo například inspiruje miliony lidí pomocí tipů a triků pro domácnost. Individuálně navržený domov má důležitou funkci: zejména jako místo klidu a pohody, které zároveň vyjadřuje životní styl jeho obyvatel. Je to místo, kde lidé mohou být tím, kým jsou. "Domov je místo, kde můžete být opravdu sami sebou a cítit se pohodlně ... a není nic více než čistý domov, kde se můžete cítit pohodlně." To se samozřejmě týká mužů i žen, “říká Helen Biryuková, vrchní ředitelka pro regionální marketing ve společnosti Freudenberg Home and Cleaning Solutios.

Trend směrem k fragmentovanému čištění

trend towards fragmented cleaning.jpg

Trend směrem k fragmentovanému čištění

Čistý domov je dnes stejně populární jako včera. Způsob úklidu našich domů a bytů se však v mnoha částech západního světa zásadně změnil: Například naši prarodiče uklízeli celý den, obvykle v sobotu. "V dnešní době máme mnohem méně času a máme tendenci úklid rozdělit do mnoha malých každodenních úkonů," říká Biryuková. Důvodem je mimo jiné skutečnost, že muži i ženy dnes pracují a jsou mnohem flexibilnější a mobilnější než dříve. "Pokud například máte po práci jen 15 minut na úklid, chcete tento čas využít co nejefektivněji. Pro nás ve Viledě to znamená, že musíme věnovat stále více pozornosti vývoji produktů, které šetří čas, ale zároveň zanechávají domácnost dokonale čistou“ říká Biryuková.
Banner_it-feels-great_Bliss_1600x200.jpg
a brand of FREUDENBERG