Jak správně vyžehlit košili? Rukávy, límeček a další tipy

 

Ultra_Fresh_ironing 2.jpg

Proč působí tak pomačkaně? Zajímá vás, jak správně vyžehlit košili? Pokud ano, pak je tento blogový příspěvek právě pro vás! Dobře vyžehlit košili není tak snadné, jak může zdát. Pokud nepoužijete správný postup, vaše košile bude pomačkaná. Podíváme se, jak vyžehlit rukávy, límec a podělíme se s vámi o některé z našich nejlepších tipů, jak pokaždé dosáhnout dokonalého výsledku. Pojďme na to!

Jak vyžehlit košili?

Umění vyžehlit košili je nezbytností, pokud si chcete udržet upravený a profesionální vzhled. Poskytneme vám odborné poznatky a techniky, od rukávů po límeček, díky nimž budou vaše košile nepomačkané a připravené udělat ten nejlepší dojem.

Pořiďte si správné vybavení

Nepřidělávejte si práci – žehlení košile je hračka, když máte po ruce správné vybavení. Tady je kontrolní seznam:

 1. Žehlička – taková, do které můžete nalít trochu vody a získat páru. Bonusové body, pokud je potažená teflonem, který zajistí hladký skluz.
 2. Dobré žehlicí prkno a potah – na velikosti nezáleží: Stačí, aby se vám s ním dobře pracovalo. Skládací žehlicí prkna Vileda nabízejí rychlé složení a nastavitelnou výšku, takže můžete vždy žehlit v pohodlné pozici.
 3. Láhev s rozprašovačem – k navlhčení košile, zejména pokud to neumí vaše žehlička.
 4. Věšáky – k pověšení košile ihned po vyžehlení.
 5. Škrobový sprej (volitelný) - ke snadnému naškrobení košile.

Nejlepší způsob, jak vyžehlit límeček na košili

Rozepněte košili a položte ji na žehlicí prkno vnitřní stranou vzhůru. Začněte žehlit od okrajů límce a postupujte doprostřed. Převraťte košili, ať vidíte druhou stranu límce a odkryjte nejdůležitější část košile – vnější stranu. Začněte žehlit znovu od okrajů a propracujte se směrem ke středu. Nyní límeček pěkně zahněte. Začněte žehlit z jednoho konce límce na druhý a vytvořte vyžehlený hladký povrch a přirozený přehyb.

Tip odborníka: Nezapomeňte, že vždy žehlíte od okrajů směrem dovnitř. Pokud byste začali uprostřed límce, mohly by se vytvořit nevzhledné záhyby. Žehlete pečlivě, ale jemně. Se správnou péčí budou vaše košile vypadat mnohem lépe a také déle vydrží!

Důkladně vyžehlete přední část košile

Správně vyžehlená přední část košile je klíčová. Tady je návod, jak na to:

 1. Připravte si pěkně vypranou košili a nastavte žehličku na správnou teplotu (zkontrolujte štítek košile).
 2. Položte košili na prkno a vyžehlete přední část. Nezapomeňte žehlit mezi knoflíky, ale nežehlete přes ně.
 3. Věnujte více času kapse, ať je krásně vyžehlená.

Snadný způsob, jak vyžehlit rukávy

Tady pro vás máme návod, jak vyžehlit rukávy košile:

 1. Položte košili jedním rukávem na žehlicí prkno přední částí košile směrem k vám tak, aby na rukávu nebyly žádné záhyby.
 2. Rukama uhlaďte případné záhyby mezi dvěma vrstvami, abyste předešli nežádoucímu pokrčení.
 3. Začněte žehlit u švu pouze hmotností žehličky a krátkými pohyby. Rukáv mírně zvedejte druhou rukou, abyste kontrolovali záhyby pod ním. Poznámka: Pokud nechcete viditelný puk, nežehlete přes horní okraj.
 4. Otočte košili na druhou stranu, narovnejte ji a v případě potřeby přežehlete. Poté vyžehlete vnitřní části manžety a následně její vnější stranu.
 5. Opakujte kroky 1–4 na druhém rukávu

Tip odborníka: Žehlete v blízkosti dírek na knoflíky nebo manžetové knoflíčky, ale ne přímo přes ně, abyste předešli případnému poškození.

Jak vyžehlit zadní část košile

A nakonec vám zbývá zadní část košile. Tady máte návod:

 1. Položte horní část zad a ramena na žehlicí prkno. Jemně, ale pevně, žehlete pomalými pohyby nahoru a dolů.
 2. Otočte košili dokola a vyžehlete spodní část zad úplně stejnou technikou.

Rychlý tip: Žehlení pouze v jednom směru mírně roztahuje látku a dále snižuje nebezpečí pomačkání.

Pověste vyžehlenou košili a pokochejte se pohledem na ni

A je to. Už to skoro máte! Teď vezměte věšák a za chvilku se už můžete jít pochlubit. Zasuňte věšák do košile a ujistěte se, že ramena košile visí přesně na okrajích věšáku. Symetrie je důležitá! Zapněte košili až ke krku, ať límeček zůstane nažehlený. Visí košile rovnoměrně? Skvělé.

Ještě jeden profesionální tip: Zblízka košili prostudujte nejen, abyste mohli obdivovat svoji práce, ale také hledejte zmačkaná místa, která jste možná přehlédli. Našli jste? Nebojte, stačí se vrátit k žehlicímu prknu a rychle přežehlit.

A na závěr nám slibte, že odoláte pokušení napařit pomačkaná místa bez žehlicího prkna. Vypadá to jako rychlé řešení, ale ve skutečnosti byste přišli o tvrdě vydobytý výsledek. Gratulujeme k vyžehlené košili!

3 profesionální tipy na žehlení

K dokonalému vyžehlení košile je třeba více než jen základní techniky – vyžaduje to obratnost a přesnost. V této části se ponoříme hlouběji do umění, které vede k dosažení dokonalosti bez pomačkání. Tyto profesionální tipy vás provedou procesem žehlení od přípravy před žehlením až po nastavení teploty a efektivní používání páry.

1. Nastříkejte na košili vodu a kondicionér na látku

 • Začněte s čistým štítem: Vždy začněte s čerstvě vypranou košilí. Po vyprání usušte čerstvě vyprané prádlo na sušáku Vileda, který vám vyhovuje, což samo o sobě zajistí méně pokrčení na halenkách i kalhotách. Nezapomeňte košili vytřepat a pověsit!

 • Nalijte správnou vodu: Jen malé upozornění: Smíchejte vodu z kohoutku s destilovanou vodou půl napůl, abyste předešli ucpání žehličky.
 • Nastavte žehličku: Počkejte, až se žehlička zahřeje, ale ne na příliš vysokou teplotu. Nechcete mít košili spálenou!
 • Navlhčení: Košili přiměřeně postříkejte rozprašovačem. Čím vlhčí, tím lépe se žehlí.

2. Žehlete košili na nízkou teplotu

Klíčové je žehlit košili na nízkou teplotu. Zvláště důležité je to u košilí z bavlněně směsi, které se mohou přílišným teplem spálit. Tady máte návod, jak to udělat správně.

Na začátku žehlení košili pečlivě rozprostřete na žehlicí prkno, abyste předešli zbytečnému natahování tkaniny. Ujistěte se, že je dobře narovnaná. Poté věnujte chvíli jemnému uhlazování velkých záhybů rukou. Tento krok připraví látku na následný proces žehlení.

Nyní je na čase přistoupit k samotnému žehlení. Pamatujte na zlaté pravidlo: nežehlete příliš rychle. Místo toho se snažte žehlit vždy místo po místě. Tím zabráníte natažení nebo pomačkání látky.

Měkký povrch potahů žehlicích prken Vileda chrání dokonce i velmi jemné materiály před nevzhlednými otlaky a můžete nechat žehličku i krátce stát na tepelně odolném povrchu, aniž by došlo k nehodě.

Při žehlení nezapomínejte košili na žehlicím prkně otáčet, abyste se dostali k jednotlivým místům. Než budete pokračovat, je nezbytné dokončit žehlení jednoho místa a zajistit tak dokonalé a konzistentní výsledky. Po vyžehlení nechte látku vychladnout, aby se nepokrčila.

3. Pomocí páry se rychle zbavíte pomačkání

Pokud chcete správně vyžehlit košili, začněte tím, že ji lehce navlhčíte vodou pomocí rozprašovací láhve nebo funkce postřiku žehličky. Tato vlhkost pomáhá uvolnit tkaninu a zefektivňuje proces žehlení.

Věnujte tomu čas a péči. Zvláštní pozornost si zaslouží nejpomačkanější části košile, protože mohou vyžadovat zvláštní péči. Využijte funkci vysokého parního rázu na žehličce na těchto problémových místech, abyste dosáhli bezchybného hladkého výsledku.

Tip: Potahy na žehlicí prkna Vileda Total Reflect zajišťují rychlejší žehlení díky metalické vrstvě. Materiál fólie je zalaminován pod měkkým bavlněným potahem a odráží teplo i páru zpět do prádla, což pomáhá rychleji odstraňovat zmačkání.

Jakmile košili vyžehlíte je důležité ji okamžitě pověsit, abyste předešli pomačkání. Pověšením zajistíte ochlazení čerstvě vyžehlené košile a zachováte vyžehlený vzhled, na kterém jste tak tvrdě pracovali!

Tipy odborníka :

 • Vždy si nejprve přečtěte štítek na oděvu.
 • Pokud nemáte žehličku, fén dokáže zázraky. Navlhčete pokrčená místa a pečlivě je vyfénujte.
 • Jdete pozdě? Jednoduše pověste košili do koupelny, zatímco se sprchujete. Pára ze sprchy košili lehce přežehlí.

Proč je při žehlení košil důležité dobré žehlicí prkno?

Používání vysoce kvalitního žehlicího prkna, jako je žehlicí prkno Vileda Neo, není jen trik pro větší pohodlí. Prkno představuje klíčový faktor. Žehlicí prkno Vileda Neo je praktické a skladné – ideální pro malé prostory. Má potah ze 100% bavlny a pěnovou podložku, která zajišťuje hladký povrch při žehlení. Dětská pojistka proti náhodnému složení prkno zabezpečuje a zároveň vám umožňuje požadovaným způsobem upravit výšku prkna.

Tady je, na co se máte zaměřit, když hledáte dobré žehlicí prkno:

 • Stabilita: Dobré žehlicí prkno vám poskytne pevný a stabilní povrch, takže proces žehlení je rychlejší a bezpečnější. Kromě toho potřebujete žehlicí prkno, které zvládne tlak a nezhroutí se pod váhou vašeho oblečení nebo v případě, že do něj narazí dítě nebo domácí mazlíček
 • Odkládací plocha pro žehličku: Robustní odkládací plocha umožní odložení žehličky, když ji zrovna nepotřebujete.
 • Nastavitelná výška: Nastavitelná výška se postará o správnou polohu během žehlení a pomáhá předcházet bolestem zad a stresu.
 • Skladování: Dobré žehlící prkno je možné snadno složit a ušetřit tak místo.
 • Háčky na věšáky: Tyto praktické háčky umožňují okamžitě zavěsit čerstvě vyžehlené oděvy, takže můžete dát svoji práci na odiv!
 • Dostatečný prostor: Široký povrch žehlicího prkna umožňuje správné rozprostření košile, čímž se vyhnete pokrčení.
 • Tepelná odolnost: Kvalitní prkna se dodávají s tepelně odolnými potahy. Žehličku můžete krátce nechat na tepelně odolném povrchu, aniž by došlo k nehodě.

Zvolte si žehlicí prkno chytře! Vileda nabízí jedna z nejlepších žehlicích prken. Ať už jste milovníky žehlení, máte omezený prostor nebo hledáte model se speciálními funkcemi, máme pro vás perfektní výkonné žehlicí prkno, které splní vaše potřeby.

Pořiďte si nové žehlicí prkno ještě dnes!
a brand of FREUDENBERG