Dokonalé hloubkové čištění dřevěných podlah

  

Vileda-06-21-0108.jpg999

Pokud máte dřevěné podlahy, jistě víte, že vyžadují zvláštní péči a pozornost. A určitě jste už zjistili, že udržet je čisté může představovat určitou výzvu, zejména pokud máte děti nebo domácí zvířata. Ale nebojte se, jsme tu, abychom vám pomohli! V tomto příspěvku se s vámi podělíme o nejlepší tipy pro pečlivé hloubkové čištění dřevěných podlah. Popadněte mop a kbelík – jdeme na to!

Jaký je nejlepší způsob čištění dřevěných podlah?

Čištění dřevěných podlah není jen o estetice – je nezbytné také pro zachování jejich dlouhověkosti a krásy, Zjistěte, jak efektivně odstranit nečistoty, špínu a skvrny a zároveň se vyhněte běžným nástrahám, které by mohly vaše dřevěné podlahy poškodit. Dozvíte se vše od technik hloubkového čištění až po manipulaci s odolnými skvrnami a možnosti čištění přírodní cestou.

Jak na hloubkové čištění dřevěných podlah?

Když dřevěné podlahy hloubkově vyčistíte dvakrát do roka, nejen že zachováte jejich krásu, ale také snížíte míru jejich znečištění.

 • Zameťte podlahu pomocí smetáku proti prachu  a jedním tahem se zbavte prachu, vlasů a dalších nečistot. Každodenní zametání a utírání prachu pomáhá předcházet poškrábání podlahy. Kromě toho, okamžitě čistěte případné skvrny. Rozlité tekutiny hned stírejte savým hadříkem.
 • Namočte mop do čisticího roztoku, tak aby byl vlhký, ne nasáklý. Opatrně podlahu vytřete, aniž byste po sobě zanechávali kaluže vody, které mohou dřevo ničit. Nepřežeňte to s vlhkostí. Vytírání dřevěné podlahy je nezbytné, aby se zabránilo znehodnocení dřeva v průběhu času. S úklidovými řešeními Vileda máte kontrolu nad mírou vlhkosti mopu a můžete zajistit způsob čištění, který je v souladu s daným typem podlahy. Míru vlhkosti mopu je možné optimálně určit podle typu podlahy.
 • Zkontrolujte pokyny k čisticímu produktu. Podívejte se do výrobní příručky, kterou jste dostali k vaší podlahové krytině: Některé mohou poradit nejlepší způsob, jak dřevěnou podlahu vyčistit. Je možné toho docílit pomocí obyčejné vody – nástavce mopů Vileda dokáží odstranit 99 % bakterií pouhou vodou a díky tomu představují skvělý čisticí nástroj pro vaše dřevěné podlahy.
 • Nakonec nechte podlahu vyschnout. Tento proces můžete urychlit zapnutím topení nebo otevřením oken.

Úklid starých dřevěných podlah bez poškození

K udržení půvabu a ochranné vrstvy staré dřevěné podlahy je třeba ji pečlivě čistit. Máme pro vás jednoduchý návod:

 • Začněte zametením nebo vysátím prachu, špíny a nečistot. Pro efektivní čištění používejte vysoce kvalitní smetáky nebo sady kartáčů.
 • Ošetřete znečištěná místa koncentrovaným čističem a odstraňte volné nečistoty suchým mopem. Vyhněte se bělidlům nebo nadměrnému používání ochranných produktů, které mohou podlahu odbarvit nebo jinak poškodit.
 • Na odolné skvrny použijte dobře vyždímaný navlhčený hadřík.
 • Na olejované podlahy použijte olejovou úpravu, aby se nevysušovala.
 • A nezapomeňte se přezouvat, abyste předešli předčasnému opotřebení. Pravidelná údržba je nezbytná!

Pamatujte, že přesycení vodou může vést ke zvlnění nebo popraskání dřeva.

Profesionální tip: Čištění začněte vždy na malém, méně viditelném místě, abyste se ujistili, že čistič nezpůsobí odbarvení nebo jiné poškození podlahy.

Jak se odstraňují skvrny z dřevěných podlah?

Při odstraňování odolných skvrn z podlah z tvrdého dřeva je naprosto zásadní mít k dispozici správné nástroje. Kvalitní výrobky pro péči o podlahy, jako jsou mopy a smetáky, které nabízí Vileda, se mohou stát nedocenitelnými spojenci ve vašem boji proti skvrnám při péči o podlahy.

Odstraňování barvy z dřevěných podlah

Někdy vám ruka se štětcem prostě ujede, znáte to. Když se šplíchanec od barvy objeví na dřevěné podlaze, není třeba se stresovat. Tady máte návod, jak se s tím vypořádat:

 • Do několika kapek mycího prostředku smíchaného s horkou vodou navlhčete hadřík a skvrnu třete. Jakmile se uvolní, setřete ji suchým hadrem.
 • Nechce si dát říct? Zkuste ji opatrně seškrábnout starou kreditní kartou.
 • Pokud se jedná o odolnou olejovou barvu, zvažte ekologicky šetrný odstraňovač barvy na bázi citrusu.

Nezapomeňte: Po směsi oleje na podlahu a prostředku na mytí nádobí vždy použijte čisticí prostředek, který je šetrný nebo má neutrální pH. Vyhněte se agresivním chemikáliím, které mohou podlahu poškodit. Při výběru čisticího prostředku se držte původní barvy podlahového oleje. Tak hodně štěstí při úklidu!

Odstraňování vosku z dřevěných podlah

 • Pro začátek je zásadní pochopit, jak důležité je správné odstranění vosku z dřevěných podlah. Čmáranice od voskovky, žvýkačka nebo vosk ze svíčky mohou znehodnotit vzhled podlahy a potenciálně poškodit její povrch, pokud je správně neodstraníte.
 • Využijte sílu ledu. Vložte několik kostek ledu do sáčku a umístěte ho na vosk, dokud nezkřehne.
 • Opatrně seškrábejte křehký vosk plastovou špachtlí. Buďte šetrní, abyste nepoškodili ochranný povrch podlahy.
 • Pokud jste omylem při odstranění vosku poškodili povrchovou úpravu podlahy, použijte měkký hadřík k opětovnému nanesení vosku na bázi rozpouštědla vhodného na podlahy tvrdého dřeva a místo třete, dokud se nebude zase lesknout.
 • Pravidelné hloubkové čištění podlahy každé dva roky pomáhá udržovat její vzhled a trvanlivost. Nečekejte, až uvidíte nánosy nečistot – udržujte si náskok!

Tipy na přírodní čištění dřevěných podlah

Při snaze o zachování nadčasového kouzla podlahy z tvrdého dřeva se vašimi nejlepšími spojenci mohou stát přírodní produkty. Mezi nimi vyniká bílý ocet a to nejen svou šetrností k životnímu prostředí, ale také pozoruhodnou účinností při odstraňování špíny a nečistot. Zjistěte, jak zachovat krásu dřevěné podlahy a zároveň ji udržujte v čistotě pomocí těchto cenných tipů.

Čištění dřevěných podlah bílým octem

Čistíte dřevěnou podlahu přírodním způsobem? Ocet je váš kamarád. Je nejen udržitelnější, ale také levný a efektivně odstraňuje nečistoty z vašich podlah z tvrdého dřeva.

 • Začněte tím, že si připravíte čisticí roztok. Do láhve přidejte stejnou část octa i vody a 10 kapek esenciálního oleje. Směs řádně protřepejte.
 • Než začnete, proveďte bodový test – ocet někdy může zbavit lesku některé povrchové úpravy tvrdého dřeva.
 • Jakmile si budete jisti, že je to bezpečné, navlhčete mop roztokem octa. Mop příliš nenamáčejte, velké množství vody může dřevo poškodit.
 • K dosažení nejlepších výsledků podlahu vytírejte po směru vlákna.
 • Citronový esenciální olej propůjčí podlaze svěží vůni. Citron je také účinný při odstraňovaní odolných nečistot.
 • Nechte podlahu uschnout na vzduchu – pach octa se po usušení rozptýlí.

Nezapomeňte, že účinnost octa spočívá v jeho ředění. Neriskujte poškození tvrdého dřeva silnější směsí.

Jak odstranit šmouhy

Špína není vždy hlavním viníkem. Pokud doma pohybujete nábytkem nebo nosíte boty, mohou se na podlahách z tvrdého dřeva objevovat šmouhy. Naštěstí se jich s trochou úsilí můžete jednoduše zbavit.

 • Lehkou šmouhu vyleštíte ponožkou nebo čistým tenisovým míčkem.
 • K odstranění výraznější šmouhy naneste na vlhkou houbičku jedlou sodu a jemně šmouhu třete, dokud nezmizí. Otřete vlhkým papírovým ubrouskem a vyleštěte dosucha.

Je možné čistit dřevěné podlahy parním čističem?

Přestože parní čističe dokáží dezinfikovat řadu povrchů, pro podlahu z tvrdého dřeva vhodné nejsou. Vysoká teplota a vlhkost páry mohou způsobit odbarvení, zvlnění nebo dokonce popraskání dřeva, zejména pokud podlaha není řádně naimpregnovaná.

Shrnutí

Správné údržbě dřevěných podlah je třeba věnovat pozornost a je nutné používat vhodné čisticí metody a produkty. Pravidelné hloubkové čištění a používání vhodných čisticích roztoků a vysoce kvalitních smetáků, lopatek i mopů je k zajištění dlouhé životnosti a udržení krásy dřevěných podlah nezbytné.

Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme používat prvotřídní čisticí prostředky Vileda, smetáky, lopatky a mopy. Velké ploché mopy z mikrovlákna Vileda snadno čistí velkou plochu a mají pohodlné, nastavitelné rukojeti, které umožňují snadné vytírání. Vileda nabízí také prostorné kbelíky se ždímacími koši, které odstraní veškerou přebytečnou vodu, takže vaše podlaha nebude příliš mokrá. Se spolehlivými a účinnými nástroji Vileda můžete snadno a bezpečně uklízet špínu, nečistoty i skvrny na dřevěné podlaze. Nechte se okouzlit praktičností a efektivitou úklidových systémů Vileda a udržujte přirozený půvab vaší dřevěné podlahy.

Není na co čekat. Vyzkoušejte úklidové produkty Vileda a dopřejte své dřevěné podlaze péči, kterou si zaslouží. Poznejte, jak mohou přispět ke kráse a čistotě vaší podlahy. Přejeme vám pohodový úklid s produkty Vileda!

ČASTÉ DOTAZY

Jak byste dřevěné podlahy uklízet neměli?

Neměli byste dřevěné podlahy čistit nadměrným množstvím vody: Může poškodit dřevo, pokud se dostane pod něj. Vždy používejte vlhký, ale ne mokrý, mop. Oleje, vosky nebo spreje na nábytek mohou zanechávat rezidua, vytvářet kluzký povrch a ztěžovat opětovné nátěry. Vyhněte se agresivním chemikáliím nebo abrazivním čisticím prostředkům, čistému čpavku, zásaditým produktům, chlorovému bělidlu, borovicovému oleji, nebo neředěnému octu a parním čističům, protože mohou povrch zbavit lesku, poškrábat nebo jinak poškodit.

Jak často je třeba vytírat podlahy?

Ve vysoce frekventovaných místnostech, jako je jídelna nebo kuchyň, je třeba podlahu z tvrdého dřeva jednou týdně vytřít. Použijte mop z mikrovlákna navlhčený vhodným čisticím prostředkem na dřevěné podlahy nebo jen vodou. Vždy vytírejte dřevo po vláknu a nechte ho zcela vyschnout, než po něm začnete znovu chodit. Místnosti s menším provozem stačí vytřít jednou měsíčně nebo dokonce jen jednou v každém ročním období. Pokud ale vlastníte domácího mazlíčka, vytírání dvakrát týdně vám pomůže udržovat doma čistotu. Vyhněte se vlhkému mopu nebo nadměrnému množství vody, abyste zabránili poškození podlahy. A nezapomeňte – při vytírání dřevěné podlahy méně bývá často více.

Proč mám dřevěnou podlahu i po vytření stále špinavou?

Vaše dřevěná podlaha může i po vytření působit špinavým dojmem. Může za tím být několik běžných problémů. Jedním z klíčových faktorů může být špinavý mop, který jste mezi jednotlivými úklidy řádně nevyčistili, a proto nezachycuje efektivně nové nečistoty. Téměř všechny mopy Vileda můžete prát v pračce. Po použití stačí náhradní návlek přidat do várky a vyprat na teplotu až 60 °C. Tím šetříte peníze za drahé jednorázové hadry a minimalizujete svůj odpad. Nezapomeňte vyměnit hlavici mopu každých 6 měsíců, abyste obnovili čisticí sílu.

Dalším důvodem může být použití příliš velkého množství vody při vytírání, která proniká do dřeva, a to pak působí zašlým dojmem. Nadměrné používání čisticích prostředků také někdy zanechá na podlaze lepkavý film, který může za náchylnost k dalšímu znečištění. Lepšího vyčištění proto dosáhnete, když budete podlahu udržovat v suchu a použijete optimálně vlhký mop, který pravidelně oplachujete.

Jak předejít šmouhám na podlaze z tvrdého dřeva?

Nevzhledné šmouhy na podlaze z tvrdého dřeva bývají následkem různých úklidových nedostatků. Pokud jim chcete zabránit:

 • Okamžitě utírejte rozlité tekutiny. Zbytková vlhkost může mít za následek ztrátu barevného odstínu podlahy.
 • Stírejte prach denně nebo každý týden. Odstraňuje volnou špínu, prach a nečistoty, které mohou povrch podlahy poškrábat.
 • Používejte kvalitní rohože a pravidelně je čistěte, abyste zachytili nečistoty.
 • Často vysávejte, ale nepoužívejte tvrdou hlavici vysavače, která může podlahu poškrábat.
 • Při vytírání se vyvarujte přebytečného množství vody a vyhýbejte se agresivním čisticím prostředkům.
 • Veškeré nové čisticí prostředky, jako je ocet, vyzkoušejte nejprve na nenápadném místě, abyste předešli nežádoucí ztrátě barevného odstínu.

Jak můžu rychle vyčistit všechny naimpregnované tvrdé podlahy?

Vileda 1-2 SprayMax je ideální pro všechny naimpregnované tvrdé podlahy, včetně choulostivých povrchů, jako je dřevo. Sprejový mop využívá technologii mikrovlákna k odstraňování nečistot, mastnoty i prachových částic a odstraňuje více než 99 % bakterií pouhou vodou. Díky integrované nádobce na vodu a funkci postřiku je vždy připravený k použití – není třeba žádný kbelík! Jednoduše stiskněte páčku na rukojeti a uvolněte správné množství vlhkosti v závislosti na typu podlahy. Sprej pokryje celou šířku hlavice mopu.

a brand of FREUDENBERG