Úklidové vychytávky: Jak využít ocet v péči o domácnost

  

Vileda-ATF-Sensorial-Kitchen-60765-Final.jpg

Bílý kuchyňský ocet je všestranným pomocníkem nejen při vaření, ale také při péči o domácnost. Je levný, šetrný k přírodě a většinou ho máme po ruce v kuchyni. Budete potřebovat jenom teplou vodu a kvalitní houbičky a utěrky.

Proč používat při úklidu právě ocet

  • Ekologický: Bílý ocet je přírodní a netoxický čisticí prostředek, takže je bezpečný pro vaši rodinu i životní prostředí.
  • Cenově výhodný: Je cenově dostupnou alternativou mnoha komerčních čisticích prostředků, čímž šetří vaši peněženku.
  • Neutralizuje pachy: Je známý i jako účinný odstraňovač zápachu a můžete ho použít i pro čištění starých koberců.
  • Osvěžuje barvy: Umí osvěžit a oživit barvy vašich koberců a koberečků a vrátit zašlý lesk každému pevnému povrchu.
  • Antibakteriální vlastnosti: Má antibakteriální účinky, takže při čištění zároveň dezinfikuje.
 

Všestranné použití bílého octu v domácnosti

Ocet při čištění využijete opravdu v každé místnosti – při úklidu, čištění, vytírání, praní i leštění oken. Pro jemný úklid a utírání choulostivého povrchu je skvělým pomocníkem Vileda Actifibre Soft mikrohadřík.

Čištění podlah bílým octem

Pokud chcete používat ekologické čištění, jednoduše přidejte do kbelíku s teplou vodou 200-300 ml octu a vytřete tím podlahu. Roztok vody a octa je vhodný pro všechny druhy povrchu.

 

Také po mytí saponátem je vhodné podlahu ještě setřít čistou vodou. Přidejte do poslední vody trochu octu pro dezinfekci a vyšší lesk.

Čistá okna po celý rok

Pro křišťálově čistá okna beze šmouh smíchejte v rozprašovači stejný díl bílého octa a vody. Roztok nastříkejte na okna, setřete čistým hadříkem, např. mikrovláknovou utěrkou a sledujte, jak šmouhy a špinavé pruhy zmizí. 

Čištění koberců bílým octem

Bílý ocet si poradí také s kobercem a běhounem. Při běžném úklidu koberce důkladně vysajte a pak vytřete vlažnou vodou s octem. Koberec šetrně vytírejte dobře vyždímaným mopem. 

Pokud se na koberci objeví nevzhledná skvna, připravte si aktivní čisticí směs. Smíchejte dva šálky teplé vody, jednu lžíci bílého octa a jednu lžíci prostředku na nádobí. Houbičkou Vileda Glitzi Plus pohodlně nanesete roztok na skvrnu. Nechte pár minut působit a poté setřete a dočistěte místo teplou vodou. 

Jakékoliv směsi a čisticí prostředky na skvrny nejdříve vyzkoušejte na méně viditelném místě a otestujte tak, jestli je to na váš koberec vhodné. 

Zbavte konvici vodního kamene

V konvici se časem mohou usazovat minerální usazeniny a vodní kámen. Mohou se do vody uvoľnovat a také měnit chuť nápojů. Hlavně, pokud máte příliš tvrdou vodu, boj s usazeninami dobře znáte. I tady vám snadno pomůže ocet. 

Nalijte do varné konvice aspoň litr vody a přidejte 2-3 dcl octu. Konvici zapněte a nechte roztok uvařit. Podle množství usazenin nechte roztok ještě chvíli působit, případně postup opakujte. Nakonec konvici vypláchněte čistou vodou.

 

Čištění odtoku bílým octem

Pokud zjistíte, že voda v umyvadle nebo vaně špatně odtéká, sáhněte nejprve po octě, než použijete chemické prostředky. Často nejsou příčinou ucpání vlasy, ale spíše nahromadění mastnoty, mýdla a dalších zbytků, které zužují průřez potrubí. Chcete-li potrubí vyčistit, přiveďte k varu čistý ocet a poté jej nalijte do odtoku. Odvar nechte deset minut působit a poté odtok propláchněte proudem teplé vody. V případě potřeby postup opakujte. Odtok můžete také dočasně zakrýt, abyste omezili obtěžování zápachem.

Pokud by to nestačilo, postup opakujte a přidejte jedlou sodu. Nasypte půl hrnku jedlé sody do odtoku a zalijte horkou vodou s octem. Pracujte opatrně s hodně nataženou rukou, může nastat silná reakce. Poté vše spláchněte proudem čisté vody.

Čištění pračky bílým octem

Časom může vaše pračka začít nepříjemně zapáchat.

Jednou měsíčně proto pusťte pračku naprázdno. Nastavte praní na nejvyšší teplotu a přidejte půl litru bílého octa. Perte bez prádla, jen abyste vyčistili a desinfikovali vnitřek pračky. Takto odstraníte nánosy a pračka bude svěže vonět. 

Nebojte se zápachu, ocet na vzduchu rychle vyprchá. Můžete si pomoc větráním.

Ocet a houbičky

Bílý ocet je přírodní, cenově výhodná a ekologická cesta čištění, která si poradí s celou řadou úklidových prací v domácnosti. Díky své všestrannosti a účinnosti je nezbytnou součástí každého úklidového arzenálu.

Pokud hledáte spolehlivé čisticí prostředky, které by doplnily váš přírodní přístup k úklidu, zvažte prozkoumání produktů Vileda. Nabízíme řadu inovativních úklidových řešení, která vám pomohou udržet domácnost čistou bez toho, abyte museli slevit z kvality nebo ekologické šetrnosti.

a brand of FREUDENBERG